Forklift Operatörlük Sertifikası

Forklift Operatörlük Sertifikası

15 Eylül 2008 tarihinden itibaren sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınan operatörlük belgeleri geçerlidir.

Özellikle bu tarihten sonra , hepimizin bildiği ve devlet kurumu gibi güvendiği bazı resmi meslek odalarından alınmış olsa dahi , incelendiğinde üzerinde Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı ve mührü olmayan , Milli Eğitim Müdürlüklerinin yaptığı yazılı ve uygulama sınavları sonucunda alınmamış ; kullanıcı sertifikası adı altında düzenlenen sözde sertifikalara güvenerek , operatörlerin belgeli olduğu düşünmek en büyük yanılgıdır.

Aşağıdaki resmi üst yazıda da görüldüğü üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurumu Başkanlığından alınan bilgi amaçlı resmi yazıda da , iş müfettişlerinin kaza durumunda veya olağan kontrollerinde sadece Milli Eğitim Müdürlükleri onaylı ve soğuk mühürlü iş makinesi operatörlük sertifikalarına  dikkat ettikleri belirtilmektedir.

Operatörlük sertifikası olduğunu düşündüğünüz personelinizin sertifikalarını lütfen kontrol ediniz ve 15 Eylül 2008 tarihinden sonra alınmış ve Milli Eğitim Müdürlüğü Onayı olmayan operatörlük sertifikalarının sahibi dahi olsalar bu çalışanlarınızı kesinlikle iş makinelerini kullanmak için görevlendirmeyin.

Kesinlikle hangi tür olursa olsun alınan operatörlük sertifikaları Türkan Polat İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilik Onayı olan ; ruhsat sahibi kurumlardan alınmalıdır.

Kaldı ki ; 2011 yılında çıkartılan mesleki yeterlilik ile ilgili bir yasada ; yasanın çıktığı tarihten sonra çalışanlarına Milli Eğitim Bakalığına bağlı özel öğretim kurumlarından operatörlük sertifikası aldıran şirketlere 2015 yılına kadar geçerli çeşitli teşvikler sunulmuştur.

Teşvik detayları için lütfen Kurumumuzla iletişime geçin…