Loder Sertifikası

Loder Sertifikası

Kazıma-yükleme grubunda verilebilen operatörlük belgesi türü 3 çeşittir ;

  • Kazıcı-yükleyici ( bekoloder )operatörlük belgesi
  • Ekskavatör operatörlük belgesi
  • Loder ( Yükleyici ) operatörlük belgesi

Geçmişten günümüze yapılan ve bilinen en büyük yanlış , kazıcı – yükleyici ehliyet alarak hem ekskavatör hemde büyük loder (yükleyici ) kullanılabileceğini düşünmektir. Nasıl  ( E ) sınıfı ehliyet alındığında otobüs ve kamyon kullanılabiliyorken , tır – dorse türünden taşıtlar kullanılamamaktadır ve bunlarıda kullanabilmek için ayrıca ( D ) sınıfı ehliyet almak gerekmektedir , kazıma – yükleme grubu iş makinelerinde de ekskavatör kullanmak için ekskavatör operatörlük sertifikası , loder ( büyük yükleyici ) kullanabilmek içinse ayrıca loder operatörlük sertifikası almak gerekmektedir.

Günümüzde malesef ‘ bazı kurslar ‘ ekskavatör ve loder ehliyetini ayrıca veremedikleri için , kişileri yanlış yönlendirmekte ve alınan kazıcı – yükleyici ehliyeti ile aynı zamanda ekskavatör ve loder de kullanılabileceğini söyleyerek , gelen kişiyi kaçırmamak maksadıyla açıkça kandırmaktadırlar.

Bilinen ikinci bir yanlış ise ; ehliyete ( G ) sınıfını işlettikten sonra her tür iş makinesini kullanılabileceğinin sanılmasıdır. Halbuki kişi hangi makine ile sınava girmişse ehliyetinde sadece ( G ) de yazsa sadece o makineyi kullanabilir.

Türkan Polat Sürücü Kursları ve İş Makineleri Operatörlük Kursları tarafından ayrı ayrı kazıcı – yükleyici , ekskavatör ve loder ( yükleyici ) operatörlük sertifikaları milli eğitim bakanlığı onaylı olarak verilebilmektedir.